ASL SR upozorňuje vládu SR na akútny nedostatok financií v zdravotníctve
Chýbajúce peniaze na ambulantnú zdravotnú starostlivosť.
Zabezpečenie primeraného objemu financií na kvalitnú a dostupnú ambulantnú zdravotnú starostlivosť a systémové nastavenie platieb za poistencov štátu – taký je hlavný cieľ Asociácie súkromných lekárov a Všeobecnej zdravotnej poisťovne, definovaný na spoločnom rokovaní.
Zástupcovia ASL SR a Zdravity a predstavitelia Všeobecnej zdravotnej poisťovne rokovali o zmluvných podmienkach na obdobie od 1.10.2017. Napriek odlišným pohľadom lekárov a poisťovne, obe strany zhodne vyjadrili, že na systémové nastavenie financovania potrebnej zdravotnej starostlivosti nie sú dostatočné finančné zdroje , pričom ASL SR a Zdravita vyslovila vážne znepokojenie vyplývajúce z nedofinancovania zdravotníctva.
Pre akútny nedostatok financií na zabezpečenie ambulantnej starostlivosti sa stalo povolanie ambulantného lekára neatraktívnym, starí lekári odchádzajú do dôchodku, mladí neprichádzajú, ambulancie zanikajú bez náhrady. Neodvratný zánik ambulancií má dopad na pacienta – znižuje sa dostupnosť zdravotnej starostlivosti, predlžujú sa čakacie doby na vyšetrenie.
ASL SR preto upozorňuje vládu, ministerstvo financií, ministerstvo zdravotníctva a parlament na alarmujúcu situáciu a akútny nedostatok financií v zdravotníctve, ktorý ohrozuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom a apeluje na bezodkladné riešenie tejto situácie.
Účastníci rokovania sa zhodli na potrebe dofinancovania zdravotnej starostlivosti. ASL SR poukazuje na potrebu systémového riešenia navýšenia zdrojov do segmentu zdravotníctva prostredníctvom stabilne vyššej sadzby odvodov za poistencov štátu. Pri prezentovaných úspechoch ekonomiky, zvyšovaní zamestnanosti obyvateľov, rastu hospodárstva a zlepšovaní finančného hospodárenia štátu, by úspechy mali v prvom rade pocítiť občania, a to najmä v najcitlivejšej oblasti – zdravotnej starostlivosti. Nie je možne zanedbávať starostlivosť o zdravie občanov !
Situáciu ambulantného sektoru Asociácia súkromných lekárov a Zdravita o.z. považuje za alarmujúcu a optimizmus neprinášajú ani informácie o plánovanom navýšení zdrojov do segmentu zdravotníctva prostredníctvom zvýšenej sadzby odvodov za poistencov štátu, (na dva mesiace v roku !).keďže z materiálov, ktoré prerokovávala vláda SR je zrejmé, že tieto dodatočné zdroje majú byť smerované mimo ambulantných poskytovateľov. Nutné je povedať, že súkromní ambulantní lekári k zadlžovaniu neprispeli a neprispievajú a nemajú výšku platu zaručenú zákonom. Naopak často pracujú bez ohľadu nad zmluvný limit poisťovne, teda časť ich práce nie je vôbec zaplatená.
Znepokojujúce sú aj zvyšujúce sa nároky na financie v zdravotníctve vyplývajúce z prebiehajúcich legislatívnych zmien. Jednoznačné finančné poddimenzovanie neštátneho ambulantného poskytovateľa spôsobuje zánik ambulancií. “Obávame sa, že nedostatok peňazí v ambulantnom sektore, spôsobí redukovanie zdravotnej starostlivosti čo môže následne ohroziť zdravie pacientov,” upozorňuje na veľké riziko Marián Šóth, prezident ASL SR. Šóth ďalej dodáva, že peniaze v zdravotníctve chýbajú každý rok. “Ak vláda nenastaví nové financovanie a nezačne platiť reálne náklady za poistencov štátu, problémy celého zdravotníctva a pacientov sa budú naďalej prehlbovať,” vysvetľuje Šóth.