Kniha plesní – symbol nášho zdravotníctva
Nie, nechceme rozoberať vyjadrenia premiéra o plesniach a primalexe. Nechceme ani rozoberať, koľko zodpovedných v tejto súvislosti prišlo o miesto a ani to, ako s „knihou“, ktorú zástupcovia Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) 7.5.2019 odovzdali premiérovi Petrovi Pellegrinimu, premiér a ministerka zdravotníctva vlastne naložili.
Situáciu, ktorú táto kniha dokumentuje vnímame ako symbol stavu nášho zdravotníctva, v ktorom chýbajú lekári, sestry a ďalší personál a v ktorom pacient naozaj nemá na ružiach ustlané.
Je to symbol toho, že zdravotníctvo je nedofinancované, že z jeho rozpočtu nie je možné zabezpečiť jeho rozvoj. A že v tomto systéme trpí rovnako pacient ako aj zdravotnícky personál.
Negatívny vplyv plesní na ľudský organizmus je nesporný a známy. Upozorňuje naň aj Úrad verejného zdravotníctva SR na svojej stránke.
Stav našich zdravotníckych zariadení (teda s výnimkou tých, kde sa teraz s blížiacimi sa parlamentnými voľbami strihajú pásky) je zlý. Bez ohľadu na to, či s plesňami alebo bez nich, je prostredie v ktorom sa pohybujú lekári a ostatní zdravotníci, medici aj pacienti veľmi zlý.
Ich stav musíme vnímať aj z pohľadu pracovného prostredia. Veď pracovné prostredie má významný vplyv na výkony a motiváciu pracovníka. S vplyvom pracovného prostredia na výsledky práce, motiváciu, výkon, psychiku, bezpečnosť a zdravie zamestnancov sa zaoberá aj vyhláška MZ SR o podrobnostiach o ochrane zdravia pred fyzickou záťažou pri práci, psychickou pracovnou záťažou a senzorickou záťažou pri práci.
Sme presvedčení, že neutešený stav zdravotníckych zariadení má významný podiel na únave, vyhorení a demotivácii zdravotníckych pracovníkov a je jedným z faktorov, ktorý ovplyvňuje ich záujem o prácu v slovenskom zdravotníctve. Ďakujeme ŠRVŠ a študentom lekárskych fakúlt za ich úsilie o zlepšenie podmienok pre pacientov, študentov a všetkých zdravotníckych pracovníkov. Ich Čiernu knihu slovenských nemocníc si môžete prelistovať TU