MUDr. Dušan Lipták, viceprezident ASL SR pre VLD
Odborné usmernenie MZ SR pre predoperačné vyšetrenia platné od 1.7.2014 je určite vysoké pozitívum práce hlavnej odborníčky MZ SR v odbore všeobecné lekárstvo a príslušnej skupiny ľudí. V danom usmernení sú jasne stanovené pravidlá, ktoré pri predoperačnom vyšetrení musí všeobecný lekár pre dospelých dodržiavať a je len na každom z nás, ako dokáže prevziať zodpovednosť za celkové vyšetrenie, ale hlavne jeho záver, ktorý je dôležitý pre nasledujúci operačný zákrok.
Je potrebné vysoko pozitívne hodnotiť aj prístup zdravotných poisťovní, ktoré rýchlo reagovali na dané odborné usmernenie MZ SR a tento výkon je hradený u VLD a VLDD nad rámec kapitácie. V tejto súvislosti je potrebné poznamenať, že touto kompetenciou sa určite u časti kolegov VLD vylepší aj materiálno-technické vybavenie ambulancií a to zakúpením prístrojov EKG, čo skvalitní a urýchli aj prácu pri preventívnych prehliadkach.
Nemenej dôležité je pre nás ďalšie odborné usmernenie MZ SR zo dňa 29.12.2014 o poskytovaní ambulantnej zdravotnej starostlivosti dospelým pacientom s artériovou hypertenziou.
Počet hypertonikov tvorí 1/3 dospelej populácie. Pri arteriálnej hypertenzii (AH) platí, že z tohto počtu je len 30% diagnostikovanej hypertenzie a správne liečenej je tiež len 30%.
Každý VLD aj do tohto času mohol postupovať pri liečbe AH v zmysle doporučených postupov Európskej hypertenziologickej spoločnosti a Európskej kardiologickej spoločnosti, ktoré boli postupne od roku 1995 na základe nových medicínskych dôkazov aktualizované.
Uvedené odborné usmernenie MZ SR upravuje postupy diagnostiky, liečby a iných opatrení súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti dospelým pacientom s artériovou hypertenziou.
Liečba AH nie je nová kompetencia pre VLD, avšak kompletne liečiť pacienta s AH si vyžaduje ďalšie doplnenie materiálno-technického vybavenia ambulancie (tlakový holter, ABI prístroj). Takto vynaložené náklady (tlakový holter - cca3 tisíc €, ABI – cca 2,5 – 3 tisíc €) k uľahčeniu, zrýchleniu a správnej kontrole vysokého krvného tlaku u pacientov v ambulanciách VLD si vyžadujú aj úhradu týchto výkonov nad rámec kapitácie.
Ďalšie možné rozšírenie kompetencií v ambulanciách VLD – vyšetrovanie INR u warfarinizovaných pacientov, poruchy lipidového metabolizmu, diabetes melitus II. typu – je určite potrebné riešiť v dohľadnej dobe.
Zaujímavé je, že všetky vyššie uvedené kompetencie VLD sú v krajinách EÚ u praktických lekárov samozrejmosťou a zároveň sú uhrádzané zdravotnými poisťovňami, pričom sú stanovené jasné pravidlá ich úhrady a kontroly.
Pre nás najbližší partner, ktorý vyšiel z rovnakého základu zdravotníctva a v súčasnosti v rámci OECD je výrazne vyššie ako naše zdravotníctvo je Česká republika a kompetencie ich praktických lekárov pre dospelých sú neporovnateľne rozšírenejšie a zároveň hradené ZP.
Uvedené kompetencie by mali byť základom medicínskej práce súčasného, či budúceho praktika aj na území SR.