MUDr. Ladislav Pásztor, MSc odpovedá na otázky Parlamentného kuriéra II. časť
Nie je novinkou, že ASL SR upozorňuje na hrozbu nedostatku všeobecných lekárov.
Je riešením problému Rezidentský program Ministerstva zdravotníctva, ktorý má dotovať výchovu týchto lekárov?
Dnes v praxi pracuje okolo 700 lekárov, ktorých vek je veľmi blízky sedemdesiatke. To znamená, že slovenské zdravotníctvo musí akútne riešiť problematiku odchodu týchto lekárov. Ide pritom najmä o všeobecných lekárov pre dospelých a aj pre deti a dorast. Hrozí nám zníženie dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti, pretože nových všeobecných lekárov je veľmi málo a súčasní lekári sú už teraz často preťažení. Rezidentský program umožňuje nádejným všeobecným lekárom vzdelanie, platí im mzdu a odvody miesto zamestnávateľa a umožňuje im tak čo najskôr zložiť kvalifikačné skúšky. Takýmto spôsobom odstraňuje to, čo najviac znižuje záujem študentov o profesiu všeobecného lekára.
Momentálne je do programu zapojených prvých 140 študentov, ktorí <s>sa</s> môžu o tri roky atestovať. Sme veľmi radi, že si ministerstvo uvedomilo nemožnosť ďalšieho odsúvania tohto problému, a veríme, že sa program úspešne rozbehne s ešte väčšími číslami. ASL SR je pripravená spolupracovať na tomto programe. Upozorňujeme však na to, že hoci Rezidentský program naštartoval veľmi dobre, bude nutné doriešiť motiváciu absolventov otvoriť svoju prax v regiónoch, ktoré sú nedostatkom lekárov postihnuté najviac. Ide najmä o rozsiahle vidiecke oblasti, ktoré poskytujú len nízky životný komfort a málo príležitostí na osobnú, rodinnú aj profesijnú realizáciu. Pre zabezpečenie dostatku lekárov vo všetkých častiach Slovenska hovoríme v ASL SR o pevnej sieti poskytovateľov, ktorá by stanovila a garantovala na určitý počet obyvateľov minimálne lekárske kapacity. Veľký prínos ku kvalite a dostupnosti očakávame aj od Integrovaných centier zdravotnej starostlivosti, ale nesmie to priniesť možnosť zmeny vlastníckych vzťahov ambulancií.
Preťaženosť všeobecných lekárov je ešte väčšia pri ich výkone Lekárskej služby prvej pomoci (ďalej len LSPP). Riešenie vidíte v skrátení pracovnej doby LSPP do 22:00. Nezníži takéto opatrenie dostupnosť zdravotnej pomoci?
Vôbec nie. Veríme, že dostupnosť zdravotnej pomoci nielenže neklesne, ale povedie k väčšej efektivite a kvalite. Základom dobrej starostlivosti je totiž odpočinutý lekár. V prípade všeobecných lekárov, žiaľ, neplatí európska smernica o pracovnom čase lekárov, kvôli čomu je lekár v službe aj 32,5 hodiny bez nároku na odpočinok a jedlo. Navyše dnes približne 170 lekárov slúži každú noc takmer zbytočne - ich vyťaženosť po 22. hodine je len na úrovni 3 až 5 %, a ani lekárne už pacientom nie sú k dispozícii. Prípady, ktoré na pohotovosť prichádzajú sú väčšinou buď banálne alebo akútne a vážne. Pri banálnych prípadoch nie je potrebná okamžitá pomoc, pri akútnych zas všeobecný lekár zväčša nemá postačujúce technické vybavenie. Pre takéto prípady je výborne pripravený personál Rýchlej zdravotnej pomoci a Rýchlej lekárskej pomoci, ktoré inak riešia len asi 3 prípady za 24 hodín. To nás vedie k jasnému záveru, že skrátenie pracovnej doby LSPP občanom nič nevezme, naopak, dá im sústredeného a odpočinutého lekára vtedy, keď ho potrebujú.