MUDr. Marián Šóth, prezident ASL SR a pohľad jeho rezidenta
Pán prezident, ste všeobecný lekár pre dospelých, vykonávate prax vo svojej ambulancii v Nitre. Otázka generačnej výmeny rezonuje už niekoľko rokov v slovenskom zdravotníctve. Má ju riešiť rezidentský program, ktorého myšlienkovým a procesným tvorcom je aj asociácia. Ste zároveň jeden zo školiteľov rezidentov. S akými skúsenosťami?
V súčasnej dobe máme viac ako väčšiu polovicu lekárov na všeobecných ambulanciách pre dospelých v dôchodkovom veku. Sú znechutení, v súčasnosti musia pracovať na ambulanciách bez perspektívy. Investovali zdravie a čas v prospech pacienta a viem, že to nie je jednoduchá práca. Sám som všeobecný lekár. Aj rezidenti a študenti z lekárskych fakúlt vidia na mojej ambulancii, že je to povolanie zaujímavé, ale pritom aj nesmierne náročné.
Všeobecne lekárstvo nemá kliniku, kde by lekár mohol dosiahnuť atestačné vzdelanie a potom sa rozhodnúť či zostane na oddelení, alebo pôjde na ambulanciu. Všeobecného lekára musí niekto vyškoliť. Preto sme spolupracovali na príprave rezidenčného programu ako jedinej možnej alternatíve na vyškolenie ambulantných lekárov. Hovorím ambulantných lekárov lebo si myslím že ako model by mohol slúžiť na vzdelávanie aj v iných ambulantných špecializáciách. Je to výborný vstupný krok pre dosiahnutie primeraného počtu ambulantných lekárov. V súčasnej dobe je to iba jeden krok rezidenčného systému, a to je vzdelanie. ďalšia oblasť musí byt zatraktívnenie oboru, získanie praxe a prilákanie lekárov do oboru. Ak sám podaria prvé tri, aj lekári budú chcieť vstúpiť do ambulantných radov
Už 3 mesiace školíte na svojej ambulancii rezidenta. Možno čas na krátke zhodnotenie.
Poprosil som o vyjadrenie môjho rezidenta.
Výhody:
1. možnosť získať atestáciu zo všeob. lekárstva pre dospelých Predtým sa nemocnice bránili podpísať lekárovi zaradenie do VL, lebo logicky po atestácii lekár z nemocnice odišiel, dokonca si budúci VL cirkuláciu v nemocnici mali platiť.
2. trvalý pracovný pomer na min. 3 roky v čase prípravy s normálnym platom ako neatestovaný lekár
3. preplácanie všetkých povinných školení
4. kontinuálna cirkulácia po jednotlivých oddeleniach bez prerušenia. T.j. nemôžu vás nepustiť cirkulovať, lebo napr. je málo lekárov na oddelení.
5. po atestácii ste min. ešte 1 mesiac zamestnancom nemocnice, takže máte nejaký čas nájsť si miesto
6. dĺžka prípravy je v podstate totožná ako v minulosti
Nevýhody:
1. rezidenti sa zaviazali pracovať prvých 5 rokov ako VL, hoci nie je štátom garantované umiestnenie po atestácii. Vraj VUC budú poskytovať zoznam neobsadených ambulancií, ale predpokladám, že ambulancie sa budú musieť kupovať, ako doteraz, čo je zo strany starých VL pochopiteľné.
2. nutnosť preplatiť celý program, ak chce niekto zmeniť zaradenie a/alebo nebude pracovať ako VL
3. nie je zaručené, že rezidenti obsadia miesta v neatraktívnych oblastiach
4. hlavne zo začiatku boli pracovníčky na riaditeľstvách nemocníc nešťastné z rezidentov, lebo nebolo vždy úplne jasné, aké tlačivá a kedy sa majú posielať na SZU