MUDr. Marián Šóth, prezident ASL SR odpovedá na otázky SITY
1. Vláda Róberta Fica prijala zákon, ktorým sa zakázal výber poplatkov zdravotníckymi zariadeniami za poskytovanie zdravotnej starostlivosti, vrátane napríklad poplatkov za tzv. časenky - objednávanie sa k lekárovi na určitý čas. Bol to podľa ASL správny krok?
Asociácia súkromných lekárov SR vníma novelu zákona ako nesystémový krok, ktorý oslabuje dôveru pacienta v lekára. V schvaľovacom procese zákona sme uplatnili zásadné pripomienky, avšak bezúspešne. Išlo o politické rozhodnutie, na ktoré sme, ako odborní zástupcovia ambulantného sektora, nemali vplyv. V období schvaľovania zákona sa na nás, ambulantných lekárov, pozerali skôr negatívne. Naše skúsenosti a poznatky z praxe ale potvrdili, že výrazný dopyt objednávania sa na určitý čas zo strany pacientov je nevyhnutnosť. Stretávam sa s tým denne v mojej ambulancii. Nie je to len požiadavka ľudí v produktívnom veku, ale aj pacientov s onkologickými ochoreniami, dôchodcov a ďalších ľudí s handicapom.
2. Pre ambulantných lekárov tvoria poplatky nie zanedbateľnú časť príjmov, zároveň existuje aj značná skupina pacientov, ktorá si za napríklad objednanie na určitú hodinu, alebo za prednostné vyšetrenie chce priplatiť. Poplatky v upravenej podobe, sa v skutočnosti aj tak dajú vyberať. Zákon je tak „bezzubý“. Aký vplyv (či už ekonomický, etický, či iný) mala právna úprava na lekárov?
Táto zmena spôsobila úplný chaos hlavne medzi lekármi a ich pacientmi. V prvom rade v legislatívnej rovine, ktorá nelogicky požadovala zoznam bez cien. V ďalšej rovine je to požiadavka pacientov, ktorí na takúto službu boli zvyknutí. Pre neštátneho lekára je každý príjem potrebný na modernizáciu svojej ambulancie. Príjmy zo zdravotných poisťovni nepokrývajú reálne náklady na ambulancie a my, ambulantní lekári, musíme platiť odvody a dane v stanovenej lehote a výške. Každý súkromník vie, čo to je zaplatiť odvody, dane, všetky správne poplatky, aj penále z omeškania, a až následne po ich zaplatení môže vyplatiť aj sebe plat . Nikto z nás, ambulantných lekárov, dlhý nerobil a nerobí. Ale najväčší problém nastal, keď sa spustila na nás lavína zo strany pacientov, prečo sa nemôžu objednať, veď si to zaplatia! Výsledok bol, že sme neochotní. Ďalší klin medzi nás a našich pacientov. Nikto z nás nerád čaká a pri stále stúpajúcej potrebe pacientov na vyšetrenia nemôžeme tento stav hodnotiť pozitívne .
3. Súčasný minister zdravotníctva Tomáš Drucker plánuje spraviť poriadok v poplatkoch, ako to doposiaľ nekonkretizoval. Odpoveď na túto otázku neponúka ani programové vyhlásenie vlády. “Vláda rovnako pripraví zavedenie prehľadných pravidiel pri platbách pacientov a vytvorenie systému viac zdrojového financovania,“ píše sa v programovom vyhlásení. “Upratať“ v poplatkoch tiež odporúča prezident SR Andrej Kiska, ktorý navrhol, že by mal byť presný zoznam dovolených platieb. Aké sú odporúčania ASL v tejto problematike?
ASL SR, v tejto súvislosti, už niekoľko rokov predkladá návrh komplexného riešenia viaczdrojového financovania, čo by riešilo aj otázku poplatkov. Vážim si vyhlásenia ministra T. Druckera, že nie všetko môže byť zadarmo ak nato nemáme v štáte finančne zdroje .Všetko zadarmo súčasne prináša nadspotrebu zdravotnej starostlivosti. Riešením je zavedenie nového zoznamu zdravotných výkonov na ambulanciách (tak ako v ústavnej DRG), kde sú stanovené presné pravidlá, čo je obsahom ambulantného výkonu a aké sú jeho reálne náklady. Pri reálnej cene výkonu, budeme vedieť čo uhradí zdravotná poisťovňa a čo si bude uhrádzať pacient priamou formou, alebo cez doplnkové poistenie.
Problém poplatkov u lekárov vrátane poplatku za prednostné vyšetrenie sme prediskutovali aj s pacientskymi organizáciami. Zhodli sme sa, že tému poplatkov je potrebné urýchlene riešiť a je potrebné aj opätovné zavedenie možnosti prednostného objednávania u lekára za poplatok.
Sme pripravení spolupracovať na všetkých zmenách zdravotníctva, ktoré sa týkajú hlavne ambulantného sektora. Ak to budú pozitívne zmeny v zdravotníctve, určite prispejú aj k zlepšeniu vzťahov lekár – pacient.