MUDr. Ondrej Kusý, viceprezident ASL SR pre ŠAS, chirurg, Levice
Všeobecná zdravotná poisťovňa chce špecialistov rovnomernejšie rozložiť po Slovensku. Na to majú slúžiť od roku 2015 kritéria, ktoré v súčasnosti platia len na uzatváranie zmlúv s novými poskytovateľmi ŠAS a sú platné od 1.4.2014.
Ako pre Hospodárske noviny povedal viceprezident Asociácie súkromných lekárov SR pre ŠAS MUDr. Ondrej Kusý, nové pravidlá sa dotknú aj už jestvujúcich ambulancií, o ktorých predstaviteľov Zdravity na poslednom rokovaní, informovali vrcholoví predstavitelia VšZP. Ide o tie pravidlá, ktoré platia od 1.4.2014 vo VšZP pre novovznikajúce ambulancie špecialistov vo verejnej sieti a sú zverejnené na webovej stránke VšZP. V celej ambulantnej sfére majú totiž lekári zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou platné do konca roka. „Na jeseň budú prebiehať rokovania so Zdravitou k prehodnocovaniu zmlúv lekárov špecialistov.“
Ako hodnotíte nové pravidlá štátnej poisťovne, podľa ktorých bude uzatvárať zmluvy s ambulantnými lekármi len ak si odrobia určitý počet hodín?
Hovoríme o verejných zdrojoch, na ktoré sa skladáme všetci. Aj pravidlá hry teda musia byť stanovené tak, aby v prvom rade nepostihovali pacientov, ale aj práca lekárov mala zmysel. Túto reguláciu teda vidím pozitívne.
Poisťovňa k tomu pristúpila kvôli množeniu úväzkov lekárov. Je problém, ak má lekár viac úväzkov?
Týka sa to hlavne miest, kde lekári majú možnosť pracovať vo viacerých zdravotníckych zariadeniach. Ak má lekár 1,2 úväzku, dá sa to zvládnuť. Nie je ale fyzicky možné, aby to bolo viac. Nie je to ani v súlade so zákonom/ s nariadením/, kde máte mať medzi prácami prestávku na oddych. Práca lekára je mimoriadne náročná, predovšetkým na psychiku, hlavne z pohľadu jeho zodpovednosti za to najcennejšie, čo máme, a to je zdravie a život.
Ako vyriešiť problém s nerovnomerným rozmiestnením ambulancií? Ako dostať špecialistov do regiónov, kde chýbajú?
Všetko je to o tom, aby boli vytvorené také podmienky, aby sa im tam oplatilo pracovať. Zdravotná poisťovňa ich môže motivovať ekonomicky napríklad rôznymi príplatkami. Alebo môže existovať aj viac zdrojové financovanie, kde v regiónoch, kde chýbajú lekári špecialisti sa daný región, alebo obec bude podieľať na spolufinancovaní danej špecializovanej ambulancie. Všeobecné podmienky, ako napr. cenník ambulantných výkonov, ostáva rovnaký pre všetkých ambulantných špecialistov.