MUDr. Ondrej Kusý, viceprezident pre ŠAS, chirurg Levice
Ku koncu roka 2012 bolo v SR evidovaných 13 394 zdravotníckych zariadení. Počet zdravotníckych zariadení sa oproti roku 2011 zvýšil o 343 zariadení. Zvýšenie bolo spôsobené najmä nárastom zariadení ambulantnej zdravotnej starostlivosti o 294 zariadení. Predpokladáme, že sa jedná o ambulancie špecialistov. Máte informácie o aké ide?
Asociácia súkromných lekárov SR a Zdravita o.z. nedisponuje presným počtom zdravotníckych zariadení v teréne. Kto má tieto informácie:
- VÚC - odbor zdravotníctva- má informácie o tom, koľkým zdravotníckym zariadeniam vydal povolenie na zdravotnícku činnosť vo svojom regióne, čo však neznamená, že aj pracujú, alebo sú v sieti.
- Slovenská lekárska komora má presný počet vydaných licencií pre samostatne praxujúceho lekára (ambulancia, JDCH), alebo lekára - zamestnanca, alebo lekára - odborného garanta. Vedie register praxujúcich lekárov v SR
- Zdravotné poisťovne majú reálne informácie o počtoch zazmluvnených zdravotníckych zariadení, čiže tých, ktoré sú v sieti. Nemajú informácie o počte zdravotníckych zariadení, ktoré nie sú platené z verejných zdrojov, čiže nie sú v sieti.
- Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré ako jediná inštitúcia by mala mať informácie o všetkých reálne existujúcich zdravotníckych zariadeniach.
Medziročné zvýšenie počtu ambulancií špecializovanej ambulantnej starostlivosti (ďalej ŠAS) je výsledkom práce zdravotných poisťovní, pretože len tieto dnes zo zákona majú možnosť zazmluvniť, alebo nezazmluvniť zdravotnícke zariadenie, ktoré sa tým pádom dostane do tzv. minimálnej verejnej siete. Preto je aj prioritným cieľom ASL SR a Zdravity čo najskôr dospieť k tzv. pevnej verejnej sieti poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti, predovšetkým ambulantnej sféry. Dôvodov je hneď niekoľko:
- transparentnosť a čistota pevnej siete, ktorá predchádza možnému lobbingu, až možnej korupcii pri možnostiach vstupu do siete
- stanovenie pevnej siete povedie k oveľa vyššej efektivite zdravotníckych zariadení, tak z pohľadu ekonomiky, kvality, ale aj kvantity prevádzky jednotlivých zdravotníckych zariadení
- pevná sieť bude realizovaná pri dodržaní slobodnej voľby lekára, dostupnosti jednotlivých zariadení, tak z pohľadu geografického, ako aj celkovej chorobnosti v danom regióne, atď.
- kritéria pre vytvorenie pevnej siete, ako aj jej ďalšia kontrola a vedenie v praxi budú tvorené v úzkej spolupráci s MZ SR, zdravotných poisťovní (predovšetkým VšZP) a budúceho Zväzu zmluvných lekárov , dnes Zdravity o.z. a spolupracujúceho Zdravotného výboru Slovenskej lekárskej komory.
Na Slovensku je nedostatok niektorých špecializácií v ambulantnej sfére? Viete ich zadefinovať?
Čo sa týka špecializácií, ktoré chýbajú na Slovensku, o tom prehľad ASL SR nemá. Všeobecne je možné dnes povedať, že hlavne vo veľkých mestách je pravdepodobný určitý prebytok odborných ambulancií vo verejnej sieti, pričom v menších mestách a obciach je niekde nedostatok odborných ambulancií v sieti. Prebiehajú pomerne ťažké rokovania pracovnej skupiny, zloženej zo zástupcov VšZP, Zdravity o.z. a ZV SLK, kde sa postupne prerokovávajú návrhy VšZP na ekonomickú efektivitu a dostupnosť siete ŠAS, hlavne z ich pohľadu. Jedná sa o mesačné objemy objednaných výkonov, čiže mesačné platby do špecializovaných ambulancií a ich výška. Tieto rokovania sú z pohľadu Zdravity a ZV SLK ťažké, pretože nie je naším cieľom znižovať objemy peňazí naším členom, ktoré sú platené poisťovňou jednotlivým ambulanciám mesačne. Tu je potrebné zároveň ale podotknúť, že v blízkej budúcnosti sa musia určiť kritéria siete tak, aby nebolo možné hovoriť o tom, že je niekde nadbytok ambulantných zariadení vo verejnej sieti, a inde nedostatok, čím dôjde aj k reálnejším objednaným objemom výkonov v každej ambulancii, ktorá bude v pevnej verejnej sieti. Pacient má právo na dostupnú a kvalitnú ambulantnú zdravotnú starostlivosť kdekoľvek na Slovensku v zmysle dnešnej ústavy a zákonov. A to môže určiť len tzv. pevná verejná sieť vo všetkých ambulantných odboroch v zdravotníctve.
Ako ste spomínali prebiehajú rokovania s VšZP vo veci zazmluvňovania špecialistov. Aký je vývoj prírastkov, resp. úbytkov ambulancií ŠAS?
Či bude viac, alebo menej ambulancii vo verejnej sieti, to určia až kritéria verejnej siete a na základe týchto kritérií stanovenie tzv. pevnej verejnej siete. Nepredpokladám ale, že bude z pohľadu celého Slovenska menej špecializovaných ambulancií, pretože dnes ale aj do budúcna je ambulantná liečba najefektívnejšia, či už ekonomicky z pohľadu spoločnosti, ale aj z pohľadu pacienta ,napríklad domáci komfort, čiže pacient je liečený doma. Skôr sa dnes ešte budú rušiť ekonomicky neefektívne akútne lôžka, čo povedie opäť k nárastu špecializovanej ambulantnej starostlivosti podľa potreby jednotlivých regiónov. Okrem toho budú časom narastať aj počty pracovísk jednodňovej ambulantnej starostlivosti, pretože sú pre spoločnosť ekonomicky výhodné.