Nedostatok všeobecných lekárov rezonuje vo všetkých európskych krajinách
Prvé tohtoročné stretnutie európskych všeobecných lekárov organizovaných v UEMO sa uskutočnilo v Portugalskom Porte v júni 2016. Slovensko zastupoval prezident ASL SR MUDr. Marián Šóth. Asociácia súkromných lekárov SR, ako riadny člen UEMO, aktívne prezentovala akútne problémy slovenského zdravotníctva, zamerané na všeobecných lekárov.
V úvode zasadnutia nám predstavili novú internetovú stránku UEMO s modernými aplikáciami, novými možnosťami komunikácie tak s odbornou, ako i laickou verejnosťou. Prínosom stránky je aj možnosť prezentovania projektov pre všeobecných lekárov .
Akútny problém, ktorý trápi všeobecných lekárov v rámci Európy je vzdelávanie, a to najmä proces akreditácie odboru samotného . Snaha je o zjednotenie vzdelávacieho procesu, ktorý je nejednotný, a to hlavne v otázke časového rozpätia od 0 do 5 rokov, čo je z pohľadu uznávania vzájomného vzdelávania neprimerané. Taktiež aj samotná náplň vzdelávania je odlišná. A to je práve úloha významnej európskej organizácie všeobecných lekárov UEMO, aby problém vzdelávania zjednotila, a to prioritne procesom etablovania samotného odboru ukončeného atestačnou skúškou.
E-healh je témou číslo jeden, nielen u nás, ale aj v rámci ostatných krajín EÚ. Jednotlivé komisie v rámci EÚ sa podieľajú na rozpracovaní tak legislatívnych úloh, ako aj systémových, ako napr. zahrnutie jednotlivých problémov VLD do programu. E-Health, ako nosný prvok pre elektronizáciu systému zdravotníctva, ktorý zabezpečí všetky informácie o pacientovi a odstráni duplicity vyšetrení.
Po úvodnom spoločnom zasadaní , tak ako vždy, sme sa všetci delegáti rozmiestnili do pracovných skupín. Ako predstaviteľ Slovenska som v pracovnej skupine „Preventívna medicína“ prezentoval niektoré akútne problémy slovenského zdravotníctva, a to nedostatok vakcín v súlade s povinným očkovacím kalendárom. Súčasne som informoval o krokoch Ministerstva zdravotníctva SR s riešením problému reexportu vakcín a liekov, aj za cenu možných sankcií Európskej komisie pre zamedzenie voľného pohybu tovaru v EU. V tejto veci som požiadal delegátov UEMO o podporu, aby v záverečnom komuniké, ktoré sa bude predkladať EU komisii bolo možné odčlenenie liekov a vakcín z kapitoly tovar podliehajúcemu legislatíve „Voľného pohybu tovaru v rámci EU“. Súčasne sme si vypočuli aj štúdiu o prevencii antibiotickej rezistencii ako veľkej hrozbe a následkov s tým súvisiacich .
Druhý deň rokovania sme na plenárnom zasadnutí prezentovali závery z pracovných skupín. V rámci rozpravy predstaviteľ Islandu vzniesol ešte pripomienku k otázke, aby sme nezabúdali ani na veterinárne používanie antibiotík a požiadal o jej zapracovanie do uznesení pracovnej komisie.
V ostatných pracovných skupinách predstavitelia jednotlivých krajín diskutovali o regionálnych problémoch všeobecného lekárstva, ďalšieho vzdelávania pod záštitou CPME alebo CME.
Prestarnutosť lekárskeho stavu, riešenie generačnej výmeny, ako i nedostatok mladých lekárov v odbore všeobecné lekárstvo pre dospelých je téma, ktorá bude rezonovať aj na jesennom summite v Bukurešti.