Otvorený list Zdravity premierovi: Už nemáme kam ustupovať!
Vážený pán predseda vlády,
Pozorne sledujeme Vaše kroky a uvedomujeme si, Vašu neľahkú situáciu keď na čele vlády musíte čeliť závažným situáciám, najskôr pandémii a teraz aj udalostiam vyplývajúcim z vojny prebiehajúcou v bezprostrednej blízkosti našej krajiny.
Verte nám, že nás ako lekárov sa tieto udalosti dotýkajú rovnako a nielen z tej ľudskej stránky, ale aj z profesionálneho hľadiska. Obidve majú na výkon nášho povolania bezprostredný dopad, ktorý je o to väčší, že naše zdravotníctvo a osobitne ambulantný sektor musí čeliť dlhodobo zanedbávaným problémom a nedostatočnému financovaniu.
Boli sme odhodlaní stáť na svojich miestach, ale ocitli sme sa už v situácii, keď odhodlanie nestačí. Je nás stále menej. Počty lekárov a sestier dramaticky klesajú. Skoro polovica ambulantných lekárov je v dôchodkovom veku, alebo na jeho hranici. Žiaľ strácajú a mnohí z nich už stratili, motiváciu zostať ešte pár rokov systéme a pomôcť nášmu zdravotníctvu. Mladým nemáme čo ponúknuť. Nevieme konkurovať okolitým štátom, ale ani naším nemocniciam. Denne cítime vo svojich ambulanciách, že situácia ešte nikdy nebola tak zlá.
Obraciame sa na Vás so všetkou vážnosťou a vierou, že pomôžete zvrátiť tento úpadok a zastabilizovať situáciu v zdravotníctve. K tomuto cieľu je nevyhnutné zvýšenie zdrojov v zdravotníctve.
Napriek tomu, že ministerstvo financií deklarovalo zvýšenie celkových výdavkov v zdravotníctve, peňazí na samotnú zdravotnú starostlivosť je dramaticky málo. V rozpočte sú projektované prostriedky z plánu obnovy a odolnosti v celkovej sume viac ako 200 miliónov eur, avšak len budúcnosť ukáže koľko z nich do zdravotníctva skutočne „natečie“. Plánované úspory sú taktiež položkou, s ktorou počíta rozpočet, avšak ako sme sa už presvedčili v minulosti, reálne sa s ňou nedá počítať. Naše ambulancie nemôžu počítať ani prostriedkami vyčlenenými na dofinancovanie štátnych zdravotníckych zariadení. Do toho vstupuje dramatické zníženie príspevku štátu za svojich poistencov.
Od rozdelenia Československa dáva Česká republika na zdravotníctvo viac ako Slovensko a je všeobecne známe, že úroveň zdravotníctva u našich susedov je tým pádom neporovnateľne vyššia. Šokujúce je pre nás, že aj v čase, keď okolité štáty v čase pandémie zvýšili finančné prostriedky pre zdravotníctvo, naša vláda sa rozhodla pre opak. Kým platba za poistenca štátu je v tomto roku v Českej republike takmer 80 eur, na Slovensku poklesla na približne 30 eur. Ďalšie financie boli zdravotníctvu odňaté na konci minulého roka. Tieto kroky smerujú proti všetkým vyhláseniam vlády, ktorá vždy prezentovala, že chce zvyšovať kvalitu zdravotníctva. Čo je však horšie, tieto kroky smerujú proti občanom, pacientom. Spôsobujú akútny nedostatok financií v systéme, ohrozujú tým poskytovanie zdravotnej starostlivosti a hazardujú so zdravím občanov. Naše upozorňovania pri tvorbe rozpočtu boli márne.
My lekári v ambulantnom sektore už nevládzeme sanovať problémy na náš úkor. Na úkor našich pracovných podmienok, na úkor miezd našich sestier a iných zamestnancov. Už dnes v mzdovej oblasti najmä štátnym nemocniciam nemôžeme konkurovať. Nemáme zdroje na náborové príspevky a zvyšovanie miezd, platíme odvody a nie sme oddlžovaní. Skokom nám rastú aj ostatné náklady: na energie, služby, či spotrebný materiál! Už nemáme kam ustupovať a potrebujeme zdroje na zastavenie rozkladu ambulantnej sféry.
Vážený pán predseda vlády,
sme organizácia, ktorá bola založená na pôde Asociácie súkromných lekárov SR. Pre viac ako 2000 členov sa snažíme zabezpečiť čo najpriaznivejšie podmienky pre výkon ambulantnej praxe a zastupujeme našich členov pri rokovaniach so zdravotnými poisťovňami. Problematiku ambulantného sektora poznáme dôverne, venujeme sa jej desaťročia a naši členovia sú s ňou konfrontovaní denne. Preto môžeme zodpovedne povedať, že tak zlú situáciu sme ešte nemali. S plnou vážnosťou Vás žiadame o pomoc a podporu.
Zdravita, o.z.