Prezident ASL SR vystúpil na zhromaždení UEMO
Jesenné zasadnutie zhromaždenia UEMO sa uskutočnilo koncom októbra v rumunskej Bukurešti. Dvojdňové rokovanie bolo poznačené nižšou účasťou zástupcov členských krajín z dôvodu kolidovania termínu s 21. WONCA svetovou konferenciou všeobecných lekárov v Rio de Janeiro. Z pohľadu vývoja koncepcie všeobecného lekárstva v kontexte európskych a svetových postupov poskytovania zdravotnej starostlivosti splnili obe podujatia svoju dôležitú úlohu, konkrétne otvorili a definovali problémy všeobecných lekárov v jednotlivých krajinách.
Prioritnou témou, ktorú bude EUMO sledovať, je vývoj eHealth v jednotlivých krajinách, ktorý sa stáva veľmi potrebnou investíciou pre prácu ambulantných lekárov. Samozrejme sme sa zamerali aj na prácu lekára a pacienta a konsolidovanie času medzi prácou pri elektronizácii a časom, ktorý lekár strávi pri vyšetrovaní pacienta, nakoľko sme svedkami, že elektronizácia nás plne pohlcuje a práca s pacientom sa nám postupne redukuje.
V priebehu rokovania sa nezabudlo ani na prácu v boji s antibiotickou rezistenciou. Zúčastnil som sa stretnutia pracovnej skupiny, kde sme konštatovali vysokú záťaž prenesenej antibiotickej preskribcie na všeobecných lekárov. Často sa stáva, aj v našom zdravotníctve, že ide o “save prescribtion”, čiže predpisovanie antibiotík „pre istotu“ po ukončených hospitalizáciách. Súčasne bola prezentovaná predstava European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC), ktoré pripravuje preventívny program výhod a nevýhod ATB liečby formou interaktívneho videa v rôznych jazykov a mal by byť koncom roka distribuovaný do krajín EU.
Stálou a nemennou témou je problém s vysokým vekom lekárov, akútna potreba nových lekárov, úsilie o primerané finančné ohodnotenie, ako i zlepšenie spoločenského postavenia lekárov. Sú to trvalé veličiny, ktoré spôsobujú ohrozenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti v každej európskej krajine. Vytvoriť také podmienky pre prácu ambulantných lekárov, ktoré by zabezpečili plynulú demografickú dostupnosť, je hlavne úloha vlády. V prípade ignorovania týchto problémov môže nastať kolaps a postupný zánik ambulantného sektora.
Druh deň rokovania som informoval o dianí v ambulantnom sektore na Slovensku, ktoré sa sústreďuje na prípravy zavedenia DRG v ústavnej starostlivosti. Nový spôsob úhrad ( oproti doterajšej úhrade za ukončenú hospitalizáciu) bude znamenať zmenu správania sa nemocníc. Predpokladáme, že dôjde k presúvaniu výkonov z nemocníc ( u pacienta na lôžku) do ambulantnej starostlivosti, teda ku zvýšeniu kapacitnej aj finančnej záťaže VLD. Zároveň musíme bojovať aj s návrhom MZ SR na zavedenie sankčných limitov na lieky aj laboratórne a rádiologické vyšetrenia.
Preto venujeme veľkú pozornosť novému Zoznamu výkonov, ktorý by mal priniesť reálnejšie ceny našich výkonov, ako v súčasnosti. ( v SR používame preložený nemecky hodovník z roku 1993, ktorý sa mnohými zmenami stal už takmer nepoužiteľným.) Po nástupe nového ministra zdravotníctva nie je jasné, či sa bude realizovať projekt výstavby integrovaných centier primárnej starostlivosti.
Ďalší vývoj a zhodnotenie situácie všeobecného lekárstva v jednotlivých krajinách EU bude programom zasadnutia zhromaždenia UEMO v máji 2017 v Londýne.