Prijatie u predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej
Dňa 29. apríla 2011 prijala predsedníčka vlády SR Iveta Radičová na úrade vlády SR zástupcov slovenských zdravotníckych organizácií a združení dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok. Za účasti ministra zdravotníctva SR Ivana Uhliarika rokovali o aktuálnych problémoch v slovenskom zdravotníctve.
Následne predsedníčka vlády SR prijala zástupcov prezídia Asociácie súkromných lekárov SR a rokovali predovšetkým o problematike lekárskej služby prvej pomoci. Prezident ASL SR Ladislav Pásztor požiadal pani predsedníčku vlády o rozšírenie programu rokovania aj o iné dôležité otázky zdravotníctva. Iveta Radičová súhlasila s rozšírením programu o témy, ktoré sa týkajú aktuálnej situácie v zdravotníctve
Predsedníčka vlády SR požiadala ministra zdravotníctva SR Ivana Uhliarika, aby predstavil riešenie problému LSPP a predstavil návrh legislatívnych zmien, a to skrátenie ordinačnej doby LSPP do 22,00 h; riešenie nedostatočného financovania LSPP; možnosť slúžiť LSPP všetkým lekárom s atestáciou a zrušenie povinnosti slúžiť v krátkom čase po uvedení vyššie uvedených legislatívnych zmien.
Predsedníčka vlády SR rozobrala poslanecký návrh poslancov v predchádzajúcom funkčnom období NR SR, a to poslancov Viliama Novotného a Petra Markoviča, ktorí navrhovali dobrovoľnú LSPP celonočnú, s adekvátnym finančným ohodnotením službukonajúcich lekárov a pre zdravotné poisťovne povinnosť zazmluvniť verejnú sieť poskytovateľov LSPP.
Prezident ASL SR upozornil na neudržateľnosť situácie v poskytovaní LSPP. Poukázal na skutočnosť, že napríklad lekári v Kráľovskom Chlmci, či pediatri v Leviciach odslúžili stovky hodín LSPP a od januára 2010 nedostali za svoju prácu zaplatené. Situácia je už takmer na začiatku občianskej neposlušnosti, preto sme radi, že pani predsedníčka vlády SR venuje riešeniu LSPP, po otvorenom liste prezidenta ASL SR, adekvátnu pozornosť. Upozornil na podanie bývalého generálneho prokurátora na Ústavný súd, v ktorom sa namieta na skutočnosť povinnej LSPP ako nútenej práce.
Záverom k problematike LSPP sa konštatovalo, že minister zdravotníctva SR predloží na rokovanie vlády SR návrh na riešenie LSPP podľa vyššie definovaného návrhu legislatívnych zmien. Vláda po prerokovaní posunie návrh do NR SR následne aj s návrhom na zrušenie povinnosti slúžiť LSPP. ASL SR s týmto návrhom súhlasila.
K téme aktuálna situácia v zdravotníctve predstavil Ladislav Pásztor Asociáciu súkromných lekárov SR a Zdravitu o.z. ako organizácie dobrovoľné a stabilné s veľkým vplyvom na dianie v zdravotníctve. Uviedol, že radikalizácia zdravotníkov rastie, sme za jasné a konštruktívne riešenia. Zatiaľ situáciu nechceme riešiť na barikádach. Nárast cien vstupov u ambulantných lekárov znamená pokles príjmov, čoho výsledkom môže byť, že občan bude čakať dlhšie ako doteraz. Uviedol možné riešenia, a to otvoreniť zákon o štátnom rozpočte, alebo iný spôsob dofinancovania zdravotníctva ešte v roku 2011; Zdravoval - projektové financovania na zlepšenie efektivity. V prípade, že dofinancovanie zdravotníctva nebude realizované, vidíme veci v zavedení poplatkov, pripoistení, súkromných zdrojoch občana. ASL SR ponúka stabilizácie nákladov na lieky a SVaLZ, štandardizáciu diagnostiky a liečby a ponúkame spoluprácu na projektoch, ktoré povedú k zvýšeniu efektivity.
Predsedníčka vlády SR poukázala na to, že solidarita v zdravotnom poistení je nezmysel, pretože na Slovensku nemáme zdravotné poistenie, ale zdravotnú daň. 14 %-né odvody pracujúcich do zdravotného poistenia považuje za dosť vysoké. Mnohé problémy vyrieši a hlavne zjednodusí jednotný výber daní. Prezentovala odmietavé stanovisko k akýmkoľvek administratívnym regulačným prvkom. Jasne deklarovala, že zdravotné poisťovne musia medzi sebou súťažiť v rozsahu pripoistenia a navrhuje začať práce na tokom type pripoistenia, ktoré bude pozitívne motivovať pacientov formou bónusov pri nečerpaní zdravotnej starostlivosti.
Minister zdravotníctva SR potvrdil, že ministerstvo pripravuje typy pripoistenia. Prezident ASL SR povedal, že ochotne prispejeme k odborným prácam.
Vieprezidentka ASL SR Eva Dzurillová pokázala na nárast finančných zdrojov v zdravotnom poistení do roku 2009 bol približne 10%-ný. Ambulantný sektor napriek tomu zaznamenal pokles oproti roku 2008 o 60 mil. Eur. V odborných ambulanciách boli neuhradené výkony za ďalších viac ako 60 mil. Eur. Špecialisti majú mesačne nezaplatených 20 až 30 % výkonov, čo nás tituluje do pozície najväčšieho sponzora VšZP, a.s. Pri náraste vstupov musíme obmedziť počet ošetrených pacientov podľa objednávok zdravotných poisťovní. Vyjadrila potrebu regulácie dopytu, najlepšie 1 Eur poplatkom, ale aj krátkou správou. Poukázala na ústavnú garanciu zdravotnej starostlivosti pre občana (najnáročnejšia na zemeguli), nedostatok finančných zdrojov v ZP (limitácia pre lekára) a povinnosť lekára na správne poskytnutie zdravotnej starostlivosti (ÚDZS, súdy). Podotkla, že spôsobom odzmluvňovania od zeleného stola doplácajú na to často kvalitní lekári, ktorí dobre diagnostikujú a liečia. Lekár priemerný, ktorý nerobí veľa vyšetrení, neriskuje stratu zmluvy. V neposlednom rade uviedla, že zo strany zdravotnej poisťovne nie je záujem o projekty vedúce k efektivite poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Prezident ASL SR poukázal na kriminalizáciu lekárov s vysokou preskribciou. Vyjadril ochotu spolupracovať na zvýšení kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti a ma príprave reformných krokov. Odovzdal predsedníčke vlády SR grafy, ktoré poukazujú a dokazujú nedostatok financií v systéme zdravotníctva
Predsedníčka vlády SR podakovala všetkým zúčastneným za podnetné námety a návrhy a pripomenula ministrovi zdravotníctva návrhy ASL SR realizovať spoluprácou.
Foto: zdroj Úrad vlády SR