Riaditeľ NCZI k výpadkom eZdravia – zabrániť im má nový cloud
Pred pár týždňami skomplikovali prácu v ambulanciách výpadky eZdravia. Situáciu pre portál zive.aktuality.sk objasňuje šéf NCZI Peter Blaškovitš.
Podľa jeho vysvetlenia výpadky neboli spôsobené náporom: „Keď sme merali vyťaženosť, vôbec neprekročila naše štandardné hodnoty. Nebol žiaden nápor z pohľadu prevádzky“.
Zlyhávala služba pre prideľovanie jednoznačných identifikátorov prístupu – tokenov, ktorá sa reštartovala asi každé dve minúty. Chvíľu išla a „Keď sa niekto trafil do času, že sa reštartovala a nabehla, token získal, mal svoju platnosť a potom už mohol pracovať, lebo sa prihlásil. Ďalšie služby išli – zápis, Recept,“ povedal Blaškovitš.
Aby následky zmiernili, nastavili aj dlhšiu platnosť tokenov. Po vyriešení problému systém fungoval, no potom sa chyba objavila znova. Zlyhávala služba Microsoftu a dôvod nie je jasný. Situáciu NCZI vyriešilo prehodením služby na iný uzol, kde sa chyba nevyskytovala.
Nejedná sa ale len o softvérovú chybu. Podľa šéfa NCZI nedostatky súvisia so zastaranosťou hardvéru, keďže nefungovalo okamžité prepnutie na iný uzol. Doplnil, že v niektorých úrovniach nefunguje ani vyrovnávanie záťaže.
„Uzlov nie je toľko, že sa s tým môžeme naozaj hrať – že odstavím jeden, prepnem všetko na zvyšné dva-tri a budem na jednom nejaké veci skúšať,“ upresnil Blaškovitš.
Na základe Rámcovej zmluvy na dodávku hardvéru, ktorá bola uzatvorená v minulom roku a NCZI ju už skoro dočerpalo, sa pomenilo veľa vecí – vstupné firewally, dodali sa nové servery, rozšírila sa úložisková kapacita, ale „stále to nie je ideálne“. Vymenili len minimum hardvéru, okolo 10 percent.
Situáciu chce NCZI riešiť novým eurofondovým IT projektom na „zdravotnícky cloud“. „Chceme urobiť active-active geoklaster a postaviť to na novom a chceme to postaviť už na nejakej cloudovej technológii, to znamená nie takej tej fixnej, rigidnej, tej pôvodnej, ale už aby to bolo škálovateľné, aby sme už potom nemuseli prekonfigurovávať x vecí, keď chceme pridať iba jeden server,“ uvádza Blaškovitš.
Náklady projektu sú predbežne vyčíslené na 36 až 42 miliónov eur. Podľa Blaškovitša „Toto by malo pokryť jadro pre eZdravie, už hovoríme o dvoch lokalitách, nie jednom datacentre“. Pripúšťa, že nemusí ísť o konečnú sumu a do úvahy prichádza navýšenie. Do jedného centra by chcel presunúť všetky zdravotnícke systémy. Dohodu má zatiaľ s Úradom verejného zdravotníctva.
Zdroj: Živé.sk