Stav zdravotníctva sa zhoršuje
Stav zdravotníctva sa každým rokom zhoršuje, v sektore chýbajú koncepčné a odborné riešenia. Pre TASR to uviedol prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth v rámci koncoročného hodnotenia.
„Za najväčšie negatívum v zdravotníctve považujeme prevažujúcu politizáciu nad odbornosťou, krátku ‚životnosť‘ ministrov zdravotníctva a tým spôsobenú nemožnosť prijať koncepčné a odborné riešenia,“ skonštatoval.
Najväčšie výzvy, ktorým zdravotníctvo v minulom roku čelilo, sú podľa Šótha nedostatok zdrojov, ako aj nedostatok personálu a jeho udržanie. „Kritická situácia je v nedostatku sestier, ale aj lekárov vo viacerých odbornostiach. Ambulancie špecialistov sú z tohto pohľadu časovanou bombou, pretože nám stále chýbajú údaje. Takže vieme, že katastrofa je už tu, len ju zatiaľ nevieme kvantifikovať,“ vysvetlil.
Prezident asociácie vníma pozitívne, že nové vedenie ministerstva odložilo optimalizáciu siete nemocníc. Poznamenal však, že je dôležité hodnotiť aj parlament. „Svojou činnosťou či nečinnosťou môže zmariť prijatie riešení, ktoré sú pre nás nevyhnutné. Ako príklad môžeme uviesť riešenie situácie pediatrov,“ ozrejmil.
V tomto roku podľa neho stoja pred zdravotníctvom výzvy, ktoré pred sebou tlačí už dlhšie. Poukázal napríklad na spomínaný nedostatok sestier a lekárov či chýbajúci program na ich získanie a stabilizáciu. Ako ďalšiu výzvu vníma zavedenie optimalizácie siete nemocníc či riešenie situácie s nedostatkom liekov.
Z pohľadu ambulantného sektora je podľa neho základom spravodlivé intersektorálne rozdelenie financií, aby bol dostatok zdrojov na udržanie ambulancií. „Za významné považujeme prehodnotenie nereálnych úspor, ktoré sú opakovane projektované v revízii výdavkov na zdravotníctvo, a ktoré sú výsledkom práce analytikov bez dostatočného prepojenia na odborníkov, ktorých práce sa dotýkajú,“ dodal Šóth.
Zdroj: TASR