SVLZ: Aktuálna situácia alebo aké drahé môžu byť „úspory“ v segmente?
Názvom Spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky (SVLZ) označujeme zdravotnícke zariadenia, ktoré sa rozhodujúcim spôsobom podieľajú na diagnostike a liečbe pacientov. Ošetrujúcim lekárom väčšiny medicínskych špecializácií poskytujú viac ako 70 % informácii potrebných ku stanoveniu správnej diagnózy a pri monitoringu liečby. Vyšetrenia SVLZ sú súčasťou takmer všetkých skríningových a preventívnych programov slovenského zdravotníctva.
SVLZ tvoria dve skupiny pracovísk – laboratórne a zobrazovacie – pričom každá skupina zahŕňa viaceré odbornosti a modality. Z hľadiska organizačného existujú ako samostatné pracoviská alebo sú súčasťou SVLZ sietí. V oblasti laboratórnych SVLZ prevádzkujú siete pracovísk piati poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. U prevádzkovateľov zobrazovacích SVLZ registrujeme dve siete pracovísk
v oblasti MRI diagnostiky. Dôležitú a odborne silne zastúpenú skupinu tvoria tiež nesieťové laboratóriá a zobrazovacie pracoviská, ktoré sa zameriavajú na poskytovanie zdravotnej starostlivosti SVLZ v príslušnom regióne, pričom niektoré vysokošpecializované vyšetrenia poskytujú pre širší región či celú SR.
Viaceré SVLZ pracoviská sú členmi združení, ktoré ich zastupujú pri rokovaniach o zmluvných vzťahoch a poskytujú im dôležitý informačný, právny a mediálny background :
Asociácia súkromných lekárov (ASLSR) a o.z. Zdravita-SVLZ – združuje 7 nesieťových regionálnych laboratórií, 8 RDG pracovísk a jednu sieť MRI pracovísk. Členskú základňu ASLSR a o.z. Zdravita v súčasnosti tvorí okrem SVLZ viac ako 2500 súkromných ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti všetkých špecializácií.
Asociácia súkromných laboratórií (ASLAB) – združuje 4 členov, prevádzkujúcich siete laboratórií. Formálne SVLZ pracoviská patria do ambulantného sektora i napriek tomu, že svojim vybavením a prevádzkovými procesmi sa od klasických ambulancií značne odlišujú.
Odlišnosti sú najmä v rozsahu a objeme finančných prostriedkov investovaných do technologických celkov, materiálov a služieb, priestorového vybavenia, personálneho obsadenia, IT technológií a pod.
Adekvátne financovanie má priamy dopad na rýchlosť, kvalitu a medicínsku relevantnosť informácií, ktoré sú schopné SVLZ pracoviská poskytnúť ošetrujúcim lekárom pri hľadaní odpovedí na každodenné otázky v diagnosticko – terapeutickom procese. Dnes môžeme konštatovať, že väčšina SVLZ pracovísk v SR zatiaľ spĺňa štandardné kritériá a kvalitou svojho materiálneho a personálneho vybavenia sú porovnateľné s podobnými pracoviskami v rámci krajín EU. Dovolíme si však zdôrazniť slovko „zatiaľ“.
Za posledné roky sa totiž systematicky znižuje alokácia zdrojov pre segment SVLZ v rámci rozpočtu pre zdravotníctvo. V nadväznosti na to zaznamenávame systematický dlhodobý pokles úhrad za SVLZ výkony. Pri porovnaní úhrad SR/ČR ku koncu roka 2023 bol rozdiel za tie isté laboratórne výkony cca -91% v neprospech SR (porovnaných cca 200 výkonov, zdroj: https://www.udzs-sk.sk). Faktom je tiež skutočnosť, že za posledných 5 rokov tento rozdiel vzrástol temer trojnásobne !
Na neadekvátnosť navrhovaných úspor v segmente SVLZ pre rok 2024 sme za ASLSR a o.z. Zdravita opakovane upozorňovali a argumentovali aj v rámci pripomienkovania materiálu „Aktualizácia implementačného plánu revízie výdavkov na zdravotníctvo 2021 – 2025“ a taktiež pri rokovaniach o podkladoch pre štátny rozpočet 2024 (AZZZ, MZSR, MFSR, Úrad vlády SR).
Dramatický nárast nákladov v roku 2023 (energie, mzdy, ŠZM, služby, pohonné hmoty), ktorýpredstavoval pre SVLZ pracoviská Zdravity v porovnaní s rokom 2022 navýšenie nákladov o +21 % až +29 % nebol zo strany zdravotných poisťovní i napriek našim opakovaným požiadavkám a argumentácii nijako zohľadnený. Keďže u ostatných segmentov ambulantného sektora (lekári VLD, VLDD, GYN, ŠAS) sa našli nakoniec zdroje na navýšenie úhrad na pokrytie nárastu nákladov v r. 2023, považujeme uvedený prístup voči segmentu SVLZ za značne diskriminačný.
Aby SVLZ pracoviská dokázali zabezpečiť adekvátny rozsah a kvalitu zdravotnej starostlivosti, sú nútené často hľadať zdroje financovania mimo oblasť zdravotného poistenia a pristupovať ku „alternatívnym riešeniam“ („balíčky laboratórnych vyšetrení“ pre samoplatcov, účasť v grantových
výskumných projektoch, vyšetrovanie veterinárnych vzoriek a pod.). Uvedené je častokrát kontraproduktívne s fokusom a úlohou SVLZ pracovísk v zdravotníckom systéme – rýchla, kvalitná, racionálna diagnostika a monitoring a optimalizácia liečby ako súčasť komplexnej starostlivosti o
pacienta.
Alternatívne spôsoby financovania SVLZ z dlhodobého hľadiska nemôžu nahrádzať adekvátne úhrady za výkony zdravotnej starostlivosti zo zdravotného poistenia. Preto vnímame dofinancovanie segmentu SVLZ v r. 2024 vo výške zodpovedajúcej minimálne rastu
nákladov v r. 2023/2022 ako nevyhnutnosť.V opačnom prípade môžeme v pomerne krátkej dobe očakávať pokles kvality a zníženie dostupnosti
výkonov SVLZ.
Negatívny dopad na spomínaných 70 % informácii, ktoré SVLZ pracoviská poskytujú ošetrujúcim lekárom pri diagnostike a liečbe by tak mohol ovplyvniť osudy pomerne vysokého počtu pacientov.
Stojí nám to za to ?
Pre Zdravotnícke noviny vyjadrili názory MUDr. Peter Sečník, viceprezident ASLSR pre SVLZ a Ing. Peter Sobota, MSc., MPH, člen prezídia ASLSR