USMERNENIE MZ SR k špecializovaným ambulanciám o ZMENE POVOLENIA
Z dôvodu nejasného výkladu k povinnosti požiadať správny orgán o zmenu povolenia vydalo Ministerstvo zdravotníctva SR usmernenie:
Povinnosť požiadať správny orgán o zmenu povolenia majú len tí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť v „špecializačnom odbore“, ktorý nie je ustanovený vo všeobecne záväznom právnom predpise vydanom podľa § 7 ods. 6 zákona č. 578/2004 Z. z. (ďalej ako „Vyhláška MZ SR č. 84/2016“), t. j.
- ide o špecializáciu, ktorá nie je uvedená vo Vyhláške MZ SR č. 84/2016 v rámci žiadnej ambulancie (napr. urgentná medicína, chirurgia ruky alebo perinatologická ambulancia), alebo
- je uvedená pri inej špecializovanej ambulancii (napr. špecializácia andrológia, ktorá je uvedená v rámci urologickej ambulancie a je primárne určená na poskytovanie špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti v špecializačnom odbore urológia).
Úhradu správneho poplatku za zmenu povolenia na základe povinnosti ustanovenej v § 102q nemožno požadovať. Správny poplatok je možné vyberať len v prípade zmeny v povolení, ktoré si podľa § 17, 17b, 17c a 17d zákona č. 578/2004 Z. z. vyžadujú vydanie nového povolenia. Z toho vyplýva, že za zmenu povolenia podľa § 102q nemožno vyžadovať úhradu správneho poplatku.
V súvislosti s prílohou č. 1a zákona vo vzťahu k vyhláške MZ SR č. 84/2016 Z. z. môže ísť len o zmenu odborného zamerania zdravotníckeho zariadenia (napr. pridáva sa ďalšia špecializácia), teda ide o prípad uvedený v § 17 zákona č. 578/2004 Z. z.
Za zmenu odborného zamerania zdravotníckeho zariadenia nemožno považovať zmenu názvu špecializácie (napr. vnútorné lekárstvo/interné lekárstvo) alebo zmenu názvu špecializovanej ambulancie (napr. nie gynekologická ambulancia, ale gynekologicko-pôrodnícka ambulancia). V tomto prípade ide len o formálnu zmenu, t. j. zmenu názvu špecializácie alebo zmenu názvu špecializovanej ambulancie, v prípade takýchto formálnych zmien nie je potrebné požiadať o zmenu povolenia.
V prípade, že ide o formálnu zmenu, t.j. že sa jedná o zmenu názvu špecializácie (napr. vnútorné lekárstvo/interné lekárstvo), ktorá vyplýva z ustanovení predpisov o ďalšom vzdelávaní zdravotníckych pracovníkov), alebo sa jedná o zmenu názvu ambulancie (napr. nie gynekologická ambulancia, ale gynekologicko-pôrodnícka ambulancia), správny orgán môže pri zmene povolenia z iného dôvodu zohľadniť v povolení aj takúto skutočnosť.
Ak sa správny orgán rozhodne vydať nové povolenie v prípade zmeny názvu špecializácie (napr. vnútorné lekárstvo/interné lekárstvo) alebo zmeny názvu ambulancie (napr. nie gynekologická ambulancia, ale gynekologicko-pôrodnícka ambulancia), tak za takúto „zmenu v povolení“ nemôže požadovať správny poplatok, keďže nejde o zmenu podľa § 16 ani 17 zákona č. 578/2004 Z. z.)
Sme toho názoru, že ak poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nepožiada o zmenu povolenia, nebude môcť poskytovať od 1. januára 2017 špecializovanú ambulantnú starostlivosť v špecializačnom odbore, ktorý nie je uvedený vo vyhláške MZ SR č. 84/2016. To znamená, že bude mať odborné zameranie špecializovanej ambulancie v rozpore zo zákonom č. 578/2004 Z. z. (napr. v povolení sú uvedené zároveň chirurgická ambulancia a ambulancia urgentnej medicíny, zo zákona poskytovateľ zdravotnej starostlivosti stráca povolenie na urgentnú medicínu a naďalej zostáva v platnosti len povolenie na špecializačný odbor chirurgia).
Priebežne, ak poskytovateľ požiada o nejakú zmenu podľa § 17 zákona č. 578/2004 Z. z., ktorej dôsledkom je vydanie nového povolenia, odporúčame správnemu orgánu upraviť názvy špecializovaných ambulancií aj bez žiadosti poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, aby boli v súlade s vyhláškou MZ SR č. 84/2016 (napr. gynekologická ambulancia na gynekologicko-pôrodnícka ambulancia, a podobne).
Ak v lehote uvedenej v prechodnom ustanovení §102q ods. 1 zákona č. 578/2004 poskytovateľ o zmenu povolenia nepožiada, alebo nezíska nové povolenie najneskôr do 31. 12. 2016, povolenie na prevádzkovanie tej špecializovanej ambulancie, ktorá nie je uvedená v prílohe č. 1a k zákonu č. 578/2004 stráca platnosť.
Výnimkou je poskytovateľ, ktorý poskytuje špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť v špecializačnom odbore anestéziológia a intenzívna medicína a poskytovateľ, ktorý poskytuje špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť v špecializačnom odbore pediatria na základe povolenia vydaného podľa tohto zákona v znení účinnom do 31. decembra 2015. Títo sú povinní požiadať o zmenu povolenia najneskôr do 31. decembra 2019 a ak nepožiadajú o zmenu povolenia alebo nezískajú povolenie do 31. mája 2020, túto činnosť nebudú môcť vykonávať 1. júna 2020.
V súvislosti s certifikovanými pracovnými činnosťami, ktoré sú uvedené vo Vyhláške MZ SR č. 84/2016 správny orgán postupuje podobne ako pri špecializačných odboroch, aj keď prechodné ustanovenie podľa § 102q zákona č. 578/2004 Z. z. certifikované pracovné činnosti nerieši.
Záverom poznamenávame, že je potrebné pri vydaní každého povolenia postupovať osobitne.