Vyhlásenie k pripravovaným zmenám preventívnych prehliadok v gynekológii
Reakcia Asociácie súkromných lekárov na pripravovanú zmenu legislatívy: nesúhlasíme s obmedzenými onkologickými skríningami
ASL SR vyslovuje obavu z pripravovanej zmeny legislatívy, ktorá sa má dotknúť preventívnych prehliadok v gynekológii, najmä ich významnej súčasti, onkologického skríningu. Nová legislatíva má priniesť zúženie vekového rozpätia a zmeny frekvencie a po jej prijatí už žena nebude mať nárok na onkologický skríning pri každej preventívnej prehliadke, teda raz ročne.
Zhorší sa tak dostupnosť tohto skríningu pre pacientky a naruší sa systém preventívnych prehliadok, na ktorý boli zvyknuté, čím v mnohých prípadoch ženy o preventívnu prehliadku stratia záujem, alebo budú nútené si za onkologický skríning platiť. Výsledkom bude zníženie včasného záchytu onkologických ochorení, v čase kedy zaznamenávame ich nárast. Treba si uvedomiť, že prevencia dáva pacientke najväčšiu šancu na vyliečenie a je aj najlacnejšiou liečbou. Znížením záujmu žien o prevenciu taktiež môže dôjsť k ohrozeniu rovnováhy v gynekologických ambulanciách, čo môže znamenať narušenie siete gynekologických ambulancií prvého kontaktu a o pár rokov budeme riešiť rovnaký problém ako dnes v primárnej pediatrii.
Uvedená reakcia reflektuje na rokovanie pracovnej skupiny na Národnom onkologickom inštitúte, v ktorej majú prevahu gynekológovia z ústavných zariadení (prednostovia, primári, docenti, profesori) a my ambulantní lekári, práce ktorých sa problematika dotýka sme v absolútnej minorite. Jej cieľom je pripraviť návrh na zmenu zákona 577/2004 Z.z., predovšetkým prílohy týkajúcej sa preventívnej gynekologickej prehliadky a skríningu rakoviny krčka maternice.
Prevažuje tu názor, že
• „systém na Slovensku nemáme ideálne nastavený, že robíme množstvo zbytočných vyšetrení a naopak nedokážeme poskytnúť plošne preventívne programy ale aj zdravotnú starostlivosť, ktoré majú jasný medicínsky zmysel“
• „Našim cieľom by nemalo byť hľadanie takých riešení, ktoré finančnú potrebu prezentujú ako medicínsky prínos. Naopak hľadať také riešenia, ktoré podporia medicínu založenú na dôkazoch a postupne budú odburávať/rušiť tie postupy, ktoré nemajú medicínsky prínos, no naopak môžu viesť k poškodeniu.“
• to čo je dobré pre jednotlivca nemusí byť dobré pre spoločnosť a preventívne, teda aj skríningové programy, ale vlastne aj zdravotná starostlivosť ako taká má dôležitý celospoločenský rozmer. Lekári samozrejme vidíme individuálneho pacienta, ale v rámci nastavovaní populačných programov je nevyhnutné myslieť na celospoločenský prínos, a nezabúdať súčasne na možné riziká, nielen medicínske, ale aj organizačné a finančné“.
S takýmito názormi nemôžeme súhlasiť! Je pre nás dôležitý každý jeden pacient, ako sa hovorí vyššie jednotlivec. Práve pre tých jednotlivcov sme tu a robíme medicínu. Vykonali sme obrovský kus práce, aby sa percento preventívok dostalo na takú úroveň ako dnes a prispievame k tomu aby sa stále zvyšovalo. Chceme to všetko rozbiť?
Určite nechceme finančnú potrebu prezentovať ako medicínsky prínos! Ale na rozdiel od lekárov v nemocnici, musíme myslieť na ekonomickú stabilitu našich ambulancií. Nás nikto neoddĺži … a môže sa stať, že tu jednoducho nebudeme (a situácia bude ako dnes v pediatrii). A v tejto súvislosti nesmieme zabudnúť ani na to, že budovanie rôznych inštitútov, centier a pod. celkom určite nie je zadarmo.
Na problematiku sme upozornili aj na rokovaní Odvetvovej tripartity, predložili sme v tomto sme pripomienky a budeme sa jej venovať aj naďalej.