Zvýši sa konečne platba za poistencov štátu?
Štát by mal za svojich poistencov platiť minimálne 1,9 percenta z hrubého domáceho produktu SR spred dvoch rokov. Takto to navrhuje ministerstvo zdravotníctva v návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorý predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.
Dnes výška úhrady za poistencov štátu nie je žiadnym spôsobom vymedzená a závisí v plnej miere od politikov a vôle (či nevôle) ministerstva financií.
Reformné zákony ministra Zajaca, riešili platbu za poistencov štátu pevným percentom ( štyri percentá z priemernej mzdy spred dvoch rokov). Neskôr sa však v praxi toto percento pravidelne menilo, niekedy aj viac krát v roku. Dnes nie je minimálna výška úhrady za poistencov štátu určená vôbec. Komplikuje to situáciu poisťovniam a poskytovateľom zdravotnej starostlivosti pri rokovaniach o zmluvných podmienkach na nasledujúci rok a hlavne spôsobuje nedostatok zdrojov v zdravotníctve a problémy s financovaním.
Pri súčasnom nastavení podiel platby za poistencov štátu na celkových zdrojoch verejného zdravotného poistenia stále klesá. Pokým v roku 2016 štát uhradil za svojich poistencov 1,83 percenta z HDP spred dvoch rokov, v roku 2020 to bolo 1,27 percenta a vlani 1,37 percenta z HDP spred dvoch rokov.
Účinnosť novely sa navrhuje od 1. januára 2023.